Postani kraljica second-hand nakupa in prodaje oblačil 

Čeprav se morda zdi, da prevladuje le hitra moda, podatki organizacije Ethical Consumer kažejo na 49-odstotno rast kupovanja rabljenih oblačil v letu 2023*¹. Predvsem generacija Gen Z se vse pogosteje odloča za trajnostne alternative hitri modi, med katere spada tudi second-hand nakupovanje

Z odločitvijo za nakup rabljenih oblačil lahko ustvarjaš unikatno garderobo in zmanjšaš vpliv modne industrije na okolje. Poleg tega lahko tudi privarčuješ, saj kakovostno in brezčasno garderobo kupiš ugodneje, hkrati pa lahko te kose pozneje tudi prodaš.

Želiš postati kraljica second-hand nakupov in prodaje? Tukaj so nasveti, ki ti bodo pri tem pomagali!

💚🙋‍♀️👉 PREBERI TUDI: Fjallraven dokazuje, da je volna lahko trajnostna

Postani kraljica second-hand nakupa in prodaje oblačil 

Second-hand prodajo v Sloveniji in v tujini spremljam že nekaj let. S številnimi ponudniki sem navezala pristne prijateljske odnose, nakup in prodajo pa prakticiram tudi sama (pokukaj v našo družinsko Instagram second-hand trgovino @beautyfullblog), zato lahko iz prve roke in s pomočjo second-hand strokovnjakov delim nasvete, ki bodo naredili tvojo izkušnjo prodaje in nakupa nežno rabljenih oblačil res dobro.

Zakaj second-hand? Ker moda ne sme biti uničevalka planeta!

Modna industrija je eden največjih onesnaževalcev – je drugi največji porabnik vode, kriva je za od 2 % do 10 % globalnih emisij toplogrednih plinov, kemično onesnaženje zaradi barvil in sintetike ter ogromne količine tekstilnih odpadkov. Čeprav se nam to običajno zdi problem drugih, pa samo v Evropi modna industrija vsako leto ustvari približno 120 milijonov ton emisij – enako, kot če bi z avtom obkrožili svet več kot 11 milijonkrat!*² Če želimo omiliti podnebne spremembe in preprečiti katastrofalne posledice, moramo zmanjšati njen vpliv. In to tako, da zmanjšamo svojega. Nakupovanje rabljenih oblačil ni le trend – je možnost ustvarjanja edinstvenega stila, prihranek denarja in hkrati zmanjševanje svojega okoljskega odtisa. S tem pripomoreš k bolj trajnostni prihodnosti, obenem pa ostajaš zvesta svojemu slogu.

1. Upoštevaj tri osnovna pravila

Popravilo oblačil je ena od osnovnih skrbi za garderobo. Set za popravilo Fjällräven Samlaren Field Repair Kit sestavljajo pririočna torbica, vrvi in deli športne opreme ter koščki tekstila za krpanje, tudi vodoodporni.

Ohranjaj in podaljšuj dobo ‘nošenja’ oblačila

Angleška nevladna organizacija za spremembo sistemov v podporo krožnemu gospodarstvu WRAP je ugotovila, da ima povprečen človek v garderobi 118 kosov oblačil, od tega pa vsaj eno leto ne obleče kar četrtine le-teh.*³

Ključno za zmanjševanje ogljičnega odtisa in hkrati dober nakup ali prodajo second-hand oblačil je, da poznamo svojo garderobno omaro in da je ta čim bolj ‘živa’. Pred sezono zato preglej vse, kar imaš v omari (npr. ob spomladanskem čiščenju) in izloči oblačila, ki jih nisi nosila več kot eno leto. Premisli, zakaj jih nisi oblekla in ali lahko s popravilom, drugačnim stiliranjem, barvanjem oblačila ali kakšno olepšavo, kot je npr. vezenje, to lahko spremeniš. Sicer oblačilo, če je v dobrem stanju, čim prej ponudi v posvojitev, dokler je v modi in ga še ni načel zob časa. Naj oblačila krožijo, ne pa visijo v omarah!

Skrbi za svoja oblačila

Za uspešno prodajo je pomembno, da so tvoja oblačila dobro ohranjena. To pomeni, da jih moraš redno čistiti, popravljati manjše poškodbe in skrbeti, da se prehitro ne obrabijo. Sprotno in skrbno odstranjevanje madežev, pranje, ki je skladno z navodili, ter čim manjša izpostavljenost sušilniku, da se tkanine zaradi mehanskega pritiska ne obrabijo, so triki, s katerimi bo oblačilo dlje časa lepo in uporabno.

Set za popravljanje oblačil

Ni nujno, da si izučena šivilja ali da imaš doma šiviljsko delavnico, a nekaj osnovnih pripomočkov, kot so gumbi, elastike, nit in šivanka, ti bo prišlo prav pri popravilu oblačil ali športne opreme. Sama uporabljam še preprost set za popravilo Fjällräven Samlaren Field Repair Kit,  v katerem so koščki blaga (tudi vodoodpornega), vrvice in trakovi ter deli športne opreme, ki se najhitreje obrabijo, kot so zaponke naramnic itd.

2. Tako se lotiš nakupa second-hand oblačil

second hand oblačila nika veger beautyfull blog
Z nakupovanjem oblačil iz druge roke odgovorimo na vse tri težave, ki jih povzroča modna industrija: zmanjšanje ogljičnega odtisa, poraba virov, odpadkov.

Poišči kultne kose

V second-hand trgovinah lahko najdeš pravo zakladnico kultnih kosov, ki so večni. Tovrstni kosi so lahko celo naložba, saj ne izgubijo vrednosti – ko se jih naveličaš, jih lahko preprosto prodaš.

Tri znamke iz različnih področjih, ki ne izgubljajo svoje vrednosti:

  • Šik brezčasnost: Chanel, predvsem torbice, so večen in modni kos, ki na second-hand trgu ne izgublja svoje vrednosti. Neva Virant, lastnica second-hand butika 2nd Chance, pravi, da je nakup rabljene Chanelove torbice lahko investicija, saj njena cena ne pade in lahko z leti celo zraste.
  • Športno udobje: Ikonični brezčasni kroji, kakovostni materiali, kot sta tkanina G-1000 ali reciklirana volna, ter funkcionalna oblačila in športna oprema, ki so zasnovani za več generacij, so razlogi, da je na second-hand trgu veliko povpraševanje po znamki Fjällräven. Podatki s spletne strani Bolha.com kažejo, da tudi v Sloveniji izdelke Fjällräven vsak dan išče med 5 in 10 uporabnikov, predvsem v hladnejših mesecih od oktobra do marca.
  • Urbana klasika: trenčkot, usnjena bajkerska jakna ali oblačilo z ikoničnim karo vzorcem – Burberry je znamka, katere kosi so priljubljeni tako v second-hand kot vintage prodaji.

Izbiraj kakovostne materiale

Pri nakupu novih ali rabljenih oblačil se osredotoči na kakovost materialov. Izbiraj oblačila iz naravnih materialov, kot so reciklirana volna, GOTS bombaž ali tkanine, ki so mešanica naravnih in umetnih vlaken, vendar ne vsebujejo BFAS (zdravju in okolju škodljivih kemikalij). Primer kakovostne tkanine je G-1000, ki je odporna proti vodi in vetru ter jo lahko dodatno voskaš, da postane še bolj odporna proti različnim vremenskim razmeram. Takšna oblačila bodo ohranjala kakovost in priljubljenost, ob koncu življenjske dobe pa jih bo lažje reciklirati kot oblačila iz popolnoma sintetičnih materialov.

Kako prepoznati avtentičnost second-hand kosov

Ko iščeš unikatne kose v second-hand trgovinah, bodi pozorna na to, ali gre za original ali ponaredek. V zaupanja vrednih trgovinah so kosi običajno pristni, medtem ko lahko na bolšjih trgih ali v ‘kilo-šopih’ naletiš na ponaredke. Pomembno je poznati zgodovino modne industrije in znamke, pozornost pa usmeri na:

  • Etikete: Preveri pristnost logotipa.
  • Tkanine: Nekdaj so bili materiali pogosto bolj kakovostni, naravni in debelejši.
  • Šivi in detajli: Kakovostni šivi, ročno izdelani detajli, kovinske zadrge in težki kovinski gumbi so znak skrbne izdelave.
  • Izvor: Oblačila evropskih znamk iz prejšnjega stoletja so bila večinoma izdelana v Evropi, ne v Aziji.
  • Velikost: Starejši kosi pogosto niso imeli standardiziranih velikosti, kot so jih uvedli v 80. letih, številke pa so bile nekoliko drugačne od današnjih. Na primer, v petdesetih letih so bile ženske običajno bolj drobne, v devetdesetih pa so prevladovali širši kroji oblačil.

3. Kako in kje prodati svoja nežno nošena oblačila?

Second-hand oblačila instagram nika veger london beautyfull blog
S prodajo familjarnih, nežno rabljenih oblačil, smo si omogočile ogled mjuzikla v Londonu. Kako, preberi tukaj.

Tako se lotiš prodaje second-hand oblačil

Ko želiš prodati svoja oblačila, jim posveti nekaj pozornosti. Operi jih, zlikaj in postavi v dobro osvetljen prostor. Fotografiraj jih tako, ki bodo slike čim bolj realno prikazale videz oblačila. Oblačila, ki lepo stojijo na obešalniku, obesi, druga pa položi na ravno površino. Če prodajaš torbice ali čevlje, jih napolni s papirjem, da bo njihova oblika bolj vidna. Posebej fotografiraj tudi morebitne detajle ali znake obrabe. Dodaj čim več informacij o velikosti, znamki, materialu in posebnostih oblačila, saj bodo kupci to cenili. Poudari tudi, da gre za kakovostno in trajnostno oblačilo, ki bo dolgo služilo novemu lastniku.

P.S.: Iz izkušenj s prodajo naše družinske garderobe lahko povem, da je najtežje prodati kavbojke, majice, tope hitre mode in čevlje.

Kje prodati/kupiti second-hand oblačila?

V Sloveniji imaš več možnosti za prodajo svojih oblačil:

  • Facebook Marketplace in Facebook skupine
  • Bolha.com – najpogosteje uporabljena platforma za prodajo rabljenih izdelkov, outdoor oblačil
  • Fizične second-hand trgovine – številne trgovine, v katerih lahko prodaš ali kupiš oblačila; našla jih boš v zapisu To so vse second-hand trgovine v Sloveniji
  • spletne trgovine za nakup in prodajo rabljenih oblačil, kot so: Sellpy, (za Slovenijo je omogočen le nakup), Vestiaire Collective, Vintede, Depop, Oxam, Preworn, eBay, Rokit (za Slovenijo je omogočen le nakup).

Kakšno ceno postaviti?

Povpraševanje in ponudba oblikujeta ceno oblačil (poleg ohranjenosti), zato v splošnem:

  • če sploh gredo v prodajo, se oblačila znamk hitre mode prodajajo po nizki ceni, običajno nižji od 1/3 cene novega oblačila,
  • oblačila priljubljenih oz. trendnih second-hand znamk med mladimi, kot so Polo Ralph Laurent, Levis, Adidas … lahko prodaš po zmerni ceni … ker je ponudba še vedno dokaj velika, ampak je tudi kupcev veliko,
  • oblačila kakovostnih znamk, ki jih je manj kot povpraševanja, npr. Fjallraven, Benedetti, lahko prodaš po sorazmeroma visoki ceni, ki ni nižja od 2/3 originalne cene
  • redke avtentične kose lahko prodaš tudi po višji ceni, kot so se prodajali novi.

4. Spletna mesta, ki ti bodo pomagala pri stiliranju in ljubezni do tvojih second-hand ali vintage oblačil

  • @nina_dressup: Mlada oblikovalka, ki je prava mojstrica recikliranja – iz starih kosov ustvarja nove, trendne. Poleg tega ima odličen občutek za stil in prikaže, kako oblačila nositi ustvarjalno, edinstveno.
  • The vintage guide je spletna stran, ki povzdiguje vintage modo, vintage trgovine v različnih metropolah in navdušuje z objavami posebnih vintage kosov, za katere sploh nisem vedela, da obstajajo.
  • @themillennialdecorator: zanimiv profil iskalke cenovno dostopnega vintage dekorja in mode, ki jo pogosto omenjajo tudi priznane modne revije, npr, Vouge.

Second-hand naj ne postane obsedenost

Zapomni si … obsedeno kupovanje novih ali rabljenih oblačil je v obeh primerih le kopičenje.

Zaradi  vse večje priljubljenosti nakupa rabljenih oblačil mnogi pretirano kupovanje novih zgolj zamenjajo s kopičenjem rabljenih oblačil, kar pa prav tako ni korak k zmanjševanju potrošnje.

Nakup rabljenih oblačil je sicer bolj trajnosten kot nakup novih, vendar pa lahko praksa trgovin ain platform, ki jih uporabljamo, vpliva na skupno trajnostnost naših nakupov. Tudi second-hand trgovine in platforme se namreč razlikujejo po svojem okoljskem in etičnem vplivu. Na primer, Depop, ki je v popolni lasti Etsyja, ima nizko etično oceno in manjši promet v primerjavi z Vinted. Medtem ko Etsy nadomesti emisije pri pošiljanju, Depop na tem področju še vedno potrebuje izboljšave. Vinted pa ima višjo etično oceno, večji promet in sprejema ukrepe za zmanjšanje ogljičnega odtisa, kot je ponudba točk za prevzem paketov, ki pripomorejo k manjšim emisijam. Seveda pa ima še manjši okoljski odtis kupovanje v eni od slovenskih second-hand trgovin, pri tem pa podpiraš tudi majhna lokalna podjetja, ki jih v večini vodijo ženske.

Nakupovanje rabljenih oblačil ni edini odgovor na izzive modne industrije, temveč je del širšega pristopa k trajnostni modi, ki vključuje tudi zmanjšanje prekomerne potrošnje, recikliranje, uporabo ekoloških materialov in bolj odgovorno vedenje tako s strani proizvajalcev kot potrošnikov.

💚👉🙋‍♀️ PREBERI TUDI:

Če želiš postati kraljica second-hand nakupov in prodaje, je čas, da začneš slediti tem preprostim nasvetom. Tako boš zmanjšala svoj okoljski odtis, ustvarila edinstveno garderobo in hkrati prihranila denar. Poglej na svoj nakup kot na naložbo v prihodnost, ki bo koristila tako tebi kot planetu! Se strinjaš? Nadaljujva pogovor v komentarju. Hvala.

Maham,

Nika

*Fotografije: Vstanem d.o.o.

Viri:

– *1: https://www.ethicalconsumer.org/research-hub/uk-ethical-consumer-markets-report

*2: po podatkih Programa Združenih narodov za okolje; https://earth.org/fast-fashions-detrimental-effect-on-the-environment/

*3: https://www.wrap.ngo/media-centre/press-releases/nations-wardrobes-hold-16-billion-items-unworn-clothes-people-open-new

E-novice

What do you think?

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

No Comments Yet.