7 najboljših dokumentarcev o oceanih in zaščiti morij, ki jih moraš videti

Oceani so ključnega pomena za naš planet – so vir življenja, toplote in ravnotežja. Če te zanima, kaj se dogaja v globinah morij, kako varovati ocean in njegove prebivalce ter kako narava v oceanih odgovarja na človekovo delovanje, potem ne smeš zamuditi teh sedem dokumentarcev o oceanih in zaščiti morij. Ti filmi ne le navdušijo, ampak nas tudi opominjajo, kako nujno je, da zaščitimo naše oceane.

7 navdušujočih dokumentarcev o oceanih in morjih

Tukaj je seznam 7 najbolj gledanih dokumentarnih filmov in kratkih filmov na temo morij, oceanskih ekosistemov in njihove zaščite. To so filmi, ki so osvojili srca gledalcev in opozarjali na nujnost ohranjanja morij in oceanskih vrst:

💡 Spremljaj tudi Ocean Film Festival World Tour

Če si navdušena nad filmi o oceanu spremljaj tudi Ocean Film Festival World TourTa vsakoletni dogodek prinaša zbirko najboljših dokumentarnih filmov, kratkih filmov in animacij, posvečenih oceanom. Ponuja vpogled v življenje morskih ekosistemov in nas opominja na nujnost njihove zaščite. Festival vsako leto pride v kinematografe večjih slovenskih mest .

1. Ocean with David Attenborough (2025)

Plakat dokumentarnega filma "Ocean with David Attenborough" prikazuje legendarnega naravoslovca, ki raziskuje skrivnosti oceanov in opozarja na nevarnosti, ki jim grozijo.
  • Režija: BBC Studios
  • Opis: V najnovejšem dokumentarcu o oceanu legendarni David Attenborough raziskuje skrivnosti in lepote svetovnih oceanov, hkrati pa opozarja na nevarnosti, ki jim pretijo – od podnebnih sprememb do uničujočih industrij, kot je globokomorsko rudarjenje. Vizualno čudovit in vsebinsko opozorilen film, ki poziva k ukrepanju.
  • Priporočam: Dokumentarni film je bil premierno predstavljen ob 99. rojstnem dnevu enega največjih zagovornikov zaščite narave, Davida Attenborougha. Izjave tistih, ki so si film ogledali, so najvušujoče.
  • Dostopno na: BBC iPlayer (film bo na ogled od 7. junija na Disney+)

2. My Octopus Teacher (2020)

Plakat dokumentarca "My Octopus Teacher", ki prikazuje čarobno zgodbo o prijateljstvu med človekom in hobotnico v južnoafriških vodah.
  • Režija: Pippa Ehrlich, James Reed
  • Opis: Ta dokumentarec spremlja zgodbo o prijateljstvu med filmarjem Craigom Fosterjem in hobotnico v južnoafriških vodah. Film prikazuje ne le neverjetne sposobnosti hobotnice, ampak tudi globoko povezavo med človekom in naravo. Je eden izmed najbolj priljubljenih dokumentarcev zadnjih let in je prejel oskarja za najboljši dokumentarni film.
  • Priporočam: To je super dokumentarec za familjarni filmski večer z otroki.
  • Dostopno na: Netflix

3. Discovering the Strange and Unusual Creatures of the Deep Ocean

Kratek dokumentarni film "Discovering the Strange and Unusual Creatures of the Deep Ocean" prikazuje nenavadne in skrivnostne morske vrste, ki prebivajo v najglobljih delih oceana.
Screenshot
  • Režija: BBC Earth
  • Opis: Ta kratek dokumentarec razkriva nekatere najbolj nenavadne in resnično posebne morske vrste, ki jih najdemo v najglobljih delih oceana. Poglobi se v skrivnosti morskih globin in odkrije življenja, ki bolj kot na živali na Zemlji spominjajo na skrivnostne prebivalce vesolja. Presenetijo tudi odkritja, kot je, da so na dnu globokomorja posebna slana jezera.
  • Priporočam:  Film prikazuje čudovite in skrivnostne vrste, ki prebivajo v ekstremnih pogojih globokega morja. fascinatni posnetki in glas naratorja Davida Attenborougha so odlična kombinacija, da bo ta kratek dokumentarni film zanimiv vsej družini.
  • Dostopno na: BBC Earth, You Tube

4. The Blue Planet (2001) in The Blue Planet II (20017)

Plakat dokumentarne serije "The Blue Planet", ki jo vodi David Attenborough, ponuja podroben pogled na življenje v oceanih, od obalnih voda do globokega morja.
  • Režija: Alastair Fothergill
  • Opis: Ta monumentalna dokumentarna serija, ki jo je predstavil David Attenborough, ponuja podroben pogled na življenje v oceanih. Poglejte različne ekosisteme, od obalnih vod do globokega morja, ter odkrijte skrivnosti, ki jih skriva ocean. 
  • Priporočam: Če želiš zares razumeti, kako neverjeten, raznolik in obenem krhek je naš modri planet, si oglej to kultno dokumentarno serijo, ki je postavila nov standard v pripovedovanju o življenju pod morsko gladino.
  • Dostopno na: BBC iPlayer

5. A Life on Our Planet (2020)

"A Life on Our Planet" prikazuje osebno pričevanje Davida Attenborougha o dramatičnih spremembah, ki so se zgodile na Zemlji zaradi človeškega delovanja, vključno z uničevanjem oceanov.
  • Režija: Alastair Fothergill, Keith Scholey
  • Opis: V tem dokumentarcu David Attenborough opozarja na katastrofalne posledice za oceane, ki so posledica človeškega ravnanja, vključno z onesnaževanjem, prekomernim ribolovom in rudarjenjem. Film je čustven klic k ukrepanju za zaščito planeta.
  • Priporočam: Všeč ti bo, če imaš rada osebno noto v dokumentarcih, saj gre za osebno pričevanje Sir Davida Attenborougha, v katerem skozi svojo dolgoletno kariero naravoslovca in dokumentarista predstavi dramatične spremembe, ki so se zgodile na Zemlji v njegovem življenju.
  • Dostopno na: Netflix

6. Chasing Coral (2017)

Plakat dokumentarca "Chasing Coral", ki raziskuje izginjanje koralnih grebenov zaradi podnebnih sprememb, in poziva k njihovemu ohranjanju.

7. Seaspiracy (2021)

Plakat dokumentarca "Seaspiracy", ki razkriva škodljive prakse v globalnem industrijskem ribolovu in njihov uničujoč vpliv na oceane in morske ekosisteme.
  • Režija: Ali Tabrizi
  • Opis: Dokumentarec, ki razkriva škodljive prakse v globalnem industrijskem ribolovu, vključno s prekomernim ribolovom, onesnaževanjem s plastiko in izčrpavanjem morskih ekosistemov. Film opozarja na grožnje, ki jih ta industrija predstavlja za ocean in njegove prebivalce.
  • Priporočam: Po ogledu tega dokumentarca sem še bolj pozorna na izbiro konzerve tune, Omega3, plastike v vsakodnevnem življenju … Odpre oči, sproži razmislek in tudi izboljšanje našega vsakdana.
  • Dostopno na: Netflix

Zakaj priporočam, da gledaš dokumentarce z naravovarstveno vsebino?


Ti filmi niso le navdihujoči, ampak tudi pomemben klic k odgovornosti. S čudovitimi posnetki, znanstvenimi dokazi in tudi šokantnimi dejstvi pomagajo ozaveščati o tem, kako človeške dejavnosti vplivajo na oceane in njihove prebivalce. Ne glede na to, ali se ukvarjaš z zaščito narave ali pa preprosto želiš bolje razumeti morske ekosisteme, boš po ogledu teh dokumentarcev zagotovo še bolj motivirana za ukrepanje.

Kako lahko k zaščiti morij in oceanov prispevaš ti?

Pri ogledu prej naštetih filmov, ti bo gotovo lepo a hkrati težko, ker osvetlijo potrebo po zaščiti teh ekosistemov. naj ne ostane le pri tem – izkoristi ta val in ukrepaj!  Tukaj je nekaj načinov, kako lahko vsak od nas prispeva k zaščiti morij:

  1. Zmanjšaj plastično uporabo – Plastični odpadki so ena največjih groženj za oceane. Poskusi zmanjšati uporabo plastike v tvojem vsakdanu. Več idej kako, boš našla tukaj..
  2. Podpiraj trajnostne izbire – Ko kupuješ morsko hrano, izbiraj tisto, ki je pridobljena na okolju prijaznejši način. Oznake, kot je MSC (Marine Stewardship Council), so dober znak, da gre za odgovoren ribolov. Zakaj, preberi v zapis Trajnostni ribolov, potrebujema ga kot ribe vodo.
  3. Podpiši peticije in oddaj svoj glas za zaščito oceanov. Aktualne so: Peticija proti globokomorskemu rudarjenju (več preberi na linku spodaj), Peticija za mednarodno oz. globalno zaščito oceanov (cilj je ustvariti mrežo morskih zavarovanih območij, ki bi pokrivala vsaj 30 % oceanov do leta 2030)
  4. Ozaveščaj druge – Ko odkriješ nove informacije o tem, kaj vse ogroža oceane, jih deli s prijatelji, družino in sledilci na družbenih omrežjih. S tem pomagaš širiti pomembno sporočilo.
  5. Podpri organizacije za zaščito oceanov – Obstaja veliko organizacij, ki se borijo za zaščito morij in oceanov. Podpri jih, bodisi z donacijami bodisi z aktivnim sodelovanjem v njihovih projektih.
  6. Zmanjšaj ogljični odtis – Podnebne spremembe vplivajo tudi na oceane. Zmanjšanje svojega ogljičnega odtisa s trajnostnim življenjskim slogom lahko pripomore k zmanjšanju globalnih sprememb, ki ogrožajo oceanske ekosisteme.

Pomembno je, da ne čakamo na “nekoga drugega” – vsak izmed nas lahko naredi korak naprej. Naša prihodnost je odvisna od zdravja naših oceanov, zato moramo ukrepati zdaj.

💚🙋‍♀️👉 MORDA BI TE ZANIMALO:

Si katerega od naštetih dokumentarcev že gledala? Priporočaš še kakšnega? Nadaljujva pogovor v komentarjui, hvala.

Maham,

Nika

*Fotografije: PR

E-novice

What do you think?

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

No Comments Yet.