Povabilo k podpisu peticije proti globokomorskemu rudarjenju

Na Dan Zemlje se morda še malo bolj zavemo, kako zelo je narava del nas.
In kako krhka je ta povezanost, če jo vzamemo za samoumevno.

Kot družina smo močno povezani z naravo. Naša sreča se skriva v njenih kotičkih – naj bo to sprehod čez gozd ali barje, šotorjenje ob Soči ali sopihanje ob lovljenju razgledov s planin. Največ sebe pa najdemo ob morju.
Tam se najlažje povežemo – med seboj in z naravo. In prav tam se je začela naša prvo večje družinsko čiščenje obale, s katerim smo poskušali prispevati vsaj majhen del k ohranjanju prostora, ki ga imamo tako radi. Upamo, da smo z njo navdihnili tudi tebe – da si bolj pozorna na naravo in njeno (pre)mnogokrat prezrto stanje.

Skrb, ki ne izzveni

Ne potrebujem poleta v vesolje, da bi vedela, kako izjemno je to, kar imamo tukaj. Zato me skrbi – zaradi uničevanja, ki izhaja iz brezbrižnosti in pohlepa. Seveda k temu prispevamo vsi, a še posebej tisti najbogatejši – lastniki kapitala, ki naravo vidijo kot surovino za dobiček, ne kot sistem, ki nas vse drži pri življenju. Ob vsem tem pa me v zadnjih mesecih še posebej skrbi nekaj konkretnega; globokomorsko rudarjenje.

Globoko pod morsko gladino se nahaja svet, ki ga šele začenjamo spoznavati. V tem trenutku, ko smo raziskali le 0,0001 % globokomorskega dna, ko smo komaj začeli z odkrivanjem tamkajšnjega življenja, in ko vsaka nova raziskava razkriva osupljive oblike življenja in pomen za podnebje, obstaja podjetje, ki si želi prav tam začeti z industrijskim globokomorskim rudarjenjem.

Gre za pridobivanje surovin, ki niso nujno življenjskega pomena, a s katerimi bi se ponovno okoristila le peščica. Posledice pa bi nosili vsi – tudi tisti, ki živijo v popolni odvisnosti od oceanskega ekosistema. In tisti, ki bodo šele prišli za nami.

Priložnost, da rečemo ne globokomorskemu rudarjenju

EU CLIMATE action academy nika veger beautyfull blog trajnost izobraževanje.jpg

To ni oddaljena zgodba nekje v prihodnosti. To se dogaja zdaj. In čeprav se pogosto zdi, da posameznik ne more spremeniti veliko, imamo tokrat priložnost, da se oglasimo. Skupaj.

Organizacija Greenpeace je pripravila peticijo proti dovoljenju za globokomorsko rudarjenje. Do zdaj se je njihovemu pozivu pridružilo že več kot 3 milijone ljudi po vsem svetu. Moratorij na rudarjenje podpira že 32 držav.

Verjamem, da imajo tudi tovrstne majhne, mirne geste svojo moč. In da je ta moč še večja, ko nas je veliko.

Če verjameš, da bi morale globine oceanov ostati divje, čiste in neprofitne, potem te vabim, da se mi pridružiš in podpišeš peticijo:

👉 💚🙏🙋‍♀️ Povezava do peticije Greenpeace proti industrijskemu globokomorskemu rudarjenju.

Hvala, ker bereš in ker ti je mar.

Maham,

Nika

*Zapis je nastal v sodelovanju z Greenpeace Slovenija.

E-novice

What do you think?

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

No Comments Yet.