Doma imam kup plastičnih bleščic, kam z njimi?
Imaš doma kup bleščic in si ugotovila, da so mikroplastika, ki močno škoduje okolju? Se sprašuješ, kako jih uporabiti, reciklirati ali se jih znebiti okolju prijazno?
Če se želiš plastičnih bleščic znebiti, jih nikar ne odvrzi v smeti ali odplakni v odtok. Te bleščice že obstajajo, zato jih je še najbolje uporabiti tako, da bodo del uporabnega ali razstavnega izdelka še mnogo let. Najbolje celo tako dolgo, da bo predelava mikroplastike že utečena praksa. Če sama nisi spretna in ne ustvarjaš rada, v svojem okolju poišči rokodelca ali umetnika, ki bleščice lahko vključi v uporabne ali umetniške projekte (slikanje, ustvarjanje z glino, ustvarjanje s polimerno maso …).
Če si ob tem pomislila, da bi jih donirala vrtcu ali šoli, premisli, ali jih res lahko uporabijo tako, da jih reciklirajo odgovorno in jih ne vključijo le v ustvarjalni projekt, ki bo v smeteh že ob kocu prihodnjega letnega časa.
Zakaj so bleščice okolju škodljive?
Večina bleščic je narejena iz sintetičnih polimerov ali aluminija, ki je prevlečen polietilen tereftalatom (vrsto plastike). Če so del kozmetike ali oblačil, jih z umivanjem ali pranjem izpiramo v vodo. Od tam gre mikroplastika v prst, prehransko verigo, skratka v celotni ekosistem. Mikroplastika je namreč premajhna, da bi jo filtrirale naprave za obdelavo odpadkov. Nevarna je tudi zato, ker privlači vodne toksine in bakterije, ki se ‘prilepijo’ na njeno površino. Ker je videti kot hrana, jo jedo ribe, dvoživke, žuželke, ličinke in morske živali, pa tudi ptice. To jim povzroča številne zdravstvene težave. Preko prehranske verige pa mikroplastika vstopa tudi v človeško telo. Vplivi mikroplastike na človeka še niso povsem znani, a glede na njeno razširjenost v oblačilih, hrani, vodi, kozmetiki, športni opremi … znanstveniki pričakujejo, da bodo daljnosežni.
Fotogalerija idej za ustvarjanje dolgouporabnih izdelkov z bleščicami
V prihodnje DIY projekte, ustvarjanje z otroki, izdelavo čestitk, recikliranje … pa raje vključi biorazgradljive bleščice, sol, obarvano z jedilnimi barvami, pesek ali pobarvane drobne kamenčke, cvetne lističe …
Maham,
Nika
Beat the MicrobeadbleščiceDIYmikroplastikatrajnostni nasvetitrajnostno